AUDIO-VIDEO TECHNOLÓGIE | +421 948 477 000 | marketing@3Dproduction.sk

Postupne si zhrnieme dôležité body pri kúpe domácej kamery. Zhrnieme naše postrehy, skúsenosti a názory pri kúpe kamery. Zodpovieme si na otázky aké parametre sú pri kamere dôležité, aké hodnoty majú a na čo si máme pri kúpe kamery dať pozor.


NASTAVENIE CENOVÉHO STROPU PRI KÚPE KAMERY

Pre začiatok si určíme sumu, ktorú sme ochotný pri kúpe kamery  zaplatiť.  Je to dôležitý parameter pri porovnávaní.

Pozor pri kúpe kamery: možnosť odskúšania kamery ako vám sedí v ruke je neoceniteľné plus. Overte si čisa vám kamera dostatočne pohodlne ovláda.

KONTROLA KOMPATIBILITY KAMERY A PC

Oboznámte sa s formátom záznamu, ktorý kamera zhotovuje. Rôzne vlastnosti formátov prinášajú rôzne obmedzenia. Niektoré formáty digitálnych kamier zhotovujú záznam v komprimovanom formáte. Je potrebné si overiť či ste schopný prehrávať a upravovať takýto formát.

Pozor pri kúpe kamery: overte či je digitálna kamera schopná komunikovať s vaším PC po hárdwerovej i sowtvérovej stránke.

ZOOM KAMERY

Pri kúpe domácej kamery treba venovať pozornosť hodnote ZOOM-u (optické priblíženie). Hodnota sa pohybuje najčastejšie v rozsahu od 8x do 22x. Platí  čím vyššia je hodnota, tým lepšie.

Pozor pri kúpe kamery: nedajte sa zmiasť ak kameru budú predajcovia prezentovať číslami 32x – 990x. Jedná sa obyčajne o digitálny ZOOM. Prakticky ho skoro nikdy nevyužijete, ak tak iba do hodnoty cca 64x.

VEĽKOSŤ KAMERY NIE JE ROZHODUJÚCA

Dnes už rozhodne neplatí, že väčšie modely sú lepšie.

Pozor pri kúpe kamery: pri kúpe extrémne malej kamery je potrebné si odskúšať pohodlnosť stláčania tlačidiel. Berte na zreteľ, že časom sa tlačidla budú stláčať obtiažnejšie a mnoho krát budú mať menšiu citlivosť.

PRÍSLUŠENSTVO – ÁNO ALEBO NIE

Odkontrolujte si ako dlhý záznam (koľko minút) ste schopný zaznamenať na pamäťové médium pri maximálne kvalite nahrávania (alebo vami najpoužívanejšej kvalite záznamu). Batéria na kamere by mala vydržať cca. dva krát toľko času.

Určite odporúčame si zakúpiť ako najdôležitejšie príslušenstvo náhradnú batériu a náhradné pamäťové médium. Druhé v poradí je externá nabíjačka. Statív ako príslušenstvo ku kamere je veľmi užitočná vec, ale zaobídete sa bez neho. A majte na pamäti – sú to kilogrami navyše na prenášanie. 🙂

Pozor pri kúpe kamery: Odkontrolujte si či vaša kamera má meniteľnú batériu a pamäťové médium.

 

ALTERNATÍVA K TRADIČNÝM KAMERÁM: Kvalitný smartphone

V súčasnosti by ste mali zvážiť aj možnosť kúpy kvalitného mobilného telefónu s viacerými integrovanými kamerami. Smartphony dnešnej doby sú vybavené kamerami, ktoré dokážu konkurovať mnohým špecializovaným kamerám, a ponúkajú vysokú kvalitu záznamu aj pri rôznych svetelných podmienkach.

Výhody používania smartphonu ako kamery:

  • Vždy po ruke: Smartphony sú kompaktné a ľahko prenosné, čo znamená, že máte kameru vždy pri sebe, či už na bežné denné použitie alebo na neočakávané príležitosti.
  • Viacero objektívov: Mnohé moderné smartphony majú viacero zadných kamer, vrátane širokouhlých, teleobjektívov a ďalších špecializovaných objektívov, ktoré umožňujú rôzne typy záberov bez nutnosti externého vybavenia.
  • Software a umelá inteligencia: Integrácia pokročilého softvéru a AI v smartphonoch umožňuje úpravy a vylepšenia obrazu v reálnom čase, čo zlepšuje konečnú kvalitu videí.
  • Jednoduchosť použitia a zdieľania: Nahrávanie a okamžité zdieľanie videí cez sociálne siete alebo cloudové služby je s modernými smartphonmi mimoriadne jednoduché.

Keď teda zvažujete kúpu novej kamery, nezabudnite zvážiť aj možnosti, ktoré ponúkajú najnovšie modely smartphonov. Mnohé z nich ponúkajú pôsobivú kombináciu kvality, flexibility a používateľského komfortu, ktoré môžu byť ideálnou voľbou pre vaše video projekty.